Bitcoin Fiyatı Kan Kaybediyor: Neden Yükselemiyor? Analistler Açıkladı!

Bitcoin fiyatı son dönemde yatırımcıları diken üstünde tutuyor. Son kazanımlara rağmen 65.000 doların altına gerileyen Bitcoin, analistlere göre kritik bir eşikte bulunuyor. Analist Miles Deutscher, haftalık grafikte Bitcoin’in 64.000 doların hemen üzerinde seyrettiğini ve bunun potansiyel bir tehlikeye işaret ettiğini vurguluyor. Deutsche, analizi esnasında Bitcoin’e göre zayıflayan altcoin piyasasının da önemli bir endişe kaynağı olduğuna değiniyor.

Bitcoin fiyatı destek seviyesini kaybetti

Deutscher, Bitcoin’in 66.500 dolarlık orta seviye desteğini kaybettiğini ve 64.000 dolarlık önemli bir seviyenin de tehdit altında olduğunu belirtiyor. Analiste göre Bitcoin, yükseliş momentumu yakalamak için 66.500 doları geri almalı ve ardından 73.000 dolar civarındaki aralık zirvesini hedeflemeli. Şu anda kararsız görünen Bitcoin’in potansiyel olarak aşağı yönlü bir seyir izleyebileceği ifade ediliyor. 64.000 dolarlık seviye kritik bir destek noktası olarak nitelendiriliyor ve bu desteğin kırılması halinde fiyatın 60.000 dolarlık aralık dibine doğru gerileyebileceği öngörülüyor.

Ancak olumlu gelişmeler de yok değil. Bitcoin ve Ethereum hariç en önemli üç altcoin, 560’lık önemli destek seviyesinin üzerinde seyrediyor. Bu seviye, bireysel altcoin grafikleriyle uyumlu olması durumunda birçok altcoin için iyi bir alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Piyasa düşüşüne rağmen bazı altcoinler, özellikle uzun vadeli yatırımcılar için büyük tasfiye durumlarında alım fırsatı sunuyor.

2021 dinamiği de mevcut piyasayı etkiliyor

Deutscher, altcoinlerin Bitcoin’e göre göreceli zayıflığının 2021’deki piyasa dinamiklerine kadar uzandığını ifade ediyor. 2021’deki boğa koşusu sırasında kripto para piyasası, stablecoin endeksinin de gösterdiği gibi önemli bir sermaye akışına tanık oldu. Bu durum, özellikle risk sermayesi firmalarından (VC) gelen yüksek yatırım aktivitesine yol açtı ve piyasaya daha önce görülmemiş miktarlarda para enjekte edildi.

Analist, bir sonraki önemli noktaya işaret ederek, piyasa toparlanma sinyalleri vermeye başlamasıyla birlikte 2024 yılının başlarında piyasaya çok sayıda yeni token sürüldüğünü belirtiyor. Nisan 2024’ten bu yana 1 milyondan fazla yeni token oluşturulmasıyla oluşan arz fazlalığı, Bitcoin ETF’lerinden gelen artan likiditeye rağmen piyasayı olumsuz etkiledi. Artan token arzı piyasayı seyreltmiş ve altcoinlerin performansını olumsuz etkilemiştir. FTX’in çöküşünden bu yana sadece birkaç istisna dışında birçok önemli altcoin Bitcoin’in performansını yakalamakta zorlandı.

Cunningham’dan da Bitcoin analizi geldi: Kripto para neden yükselmiyor?

Bitcoin’in 65.000 dolar civarında yatay seyretmesinin nedenlerini ele alan bir diğer isim de Crypto Tips YouTube kanalının eş sunucusu Toby Cunningham. Cunningham, Bitcoin’in fiyatının durgunlaştığı bu “yatay hareket” döneminin, arkasındaki nedenler hakkında birçok spekülasyona yol açtığını ifade ediyor. Cunningham’a göre bu dönemdeki temel faktörleri anlamak, yatırımcılara netlik kazandırabilir ve bilinçli kararlar almalarına yardımcı olabilir.

Cunningham, Bitcoin’in yaklaşık 62 gündür bu aralıkta seyrettiğini vurguluyor. Analist, tarihsel verilerin, önemli bir hareket gerçekleşmeden önce bu durgunluk döneminin daha da uzayabileceğini öne sürüyor. Bazıları mevcut fiyat hareketini Alman hükümetinin Bitcoin satışına veya Jump Trading gibi şirketler hakkındaki düzenleyici soruşturmalara bağlasa da, Cunningham bu faktörlerin asıl belirleyici olmadığını savunuyor.

Bitcoin fiyatı için “açık pozisyonlar” etkili

Kripto para analistine göre, Bitcoin’in fiyatını etkileyen önemli bir unsur ise yüksek açık pozisyonlar. Bu durum, sistemde kaldıraç kullanımının önemli ölçüde olduğunu gösteriyor. Cunningham, son dört ay boyunca kaldıraç kullanımının yüksek seyrettiğini ve bunun piyasayı etkilediğini söylüyor. Ayrıca Cunningham, FED ve finansal sistem üzerindeki kontrolünü sık sık eleştiriyor. Seçilmemiş bir kurum olan FED’in para arzı ve faiz oranları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu vurguluyor.

Durgun piyasaya rağmen, Cunningham “akıllı balinaların” önemli hamleler yaptığını da belirtiyor. Yakın zamanda bir balinanın 430 milyon dolardan fazla değerinde 570 Bitcoin satın aldığını ve bu durumun Bitcoin’in uzun vadeli değerine olan güveni gösterdiğini ifade ediyor. Bu durum, genel piyasa hissiyatı karamsar veya belirsiz olsa bile bazı büyük yatırımcıların bu seviyeyi bir birikim fırsatı olarak gördüğünü gösteriyor.

Cunningham, Kelly Kellam’ın analizine atıfta bulunarak, Bitcoin’in bu halving sonrası aralıkta 62 gündür olduğunu ve tarihsel aralıkların 40 ila 150 gün arasında değiştiğini belirtiyor. Bu boğa piyasasının benzersiz yapısı göz önüne alındığında, mevcut durgunluğun daha da uzayabileceğini öngörüyor. Yatırımcılara sabırlı olmalarını, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına kapılmadan Bitcoin’in temellerine odaklanmalarını tavsiye ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x